Bilmemiz Gereken Başarılı “PR” Örnekleri

Hepimizin örnek olarak bilmemiz gereken, tasarlanmış ve geri dönüşü akıllarda kalmayı başarmış örnek PR çalışmalarını hatırlayalım.

1) Elon Musk Tesla

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk dahice bir sosyal medya PR çalışmasına imza attı. Tesla Roadster model elektrikli arabayı roket ile uzaya fırlattı. Dünyanın en zorlu PR çalışması olsa da gerçekten ilham verici.

2) Lucas Film

Avengers: Sonsuzluk Savaşı, önceden Yıldız Savaşları: Güç Uyandırdı filmine ait olan 250 milyon dolarlık en büyük gişe açılış rekorunu kırdı. Bunun üzerine Lucas Film Twitter hesabından Marvel ekibini tebrik etti. Bu tweet yılın dikkat çeken instagram pr çalışmalarındandı.

3) Ice Bucket Challenge

Birkaç sene önce hiçbirimiz ALS’nin ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değildik ta ki #icebucketchallenge kampanyası başlayana kadar. O güne kadar yalnızca 18 milyon dolar bağış toplayan vakıf, kampanyadan sonra tam 100 milyon dolar bağış topladı.

4) Turkcell – Van İçin Kumbara

Van’da meydana gelen deprem sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek adına harekete geçen ve 5 milyon TL bağışlayan Turkcell, Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa etmek ve öğrencilere burs vermek için çalışmalara başladı.

5) Vodafone- Genç Yaşa Özgür Yaşa

Vodafone’ un “Gençlik bir kere yaşanır, özgürce yaşa” sloganıyla hayata geçirdiği gençlik markası Vodafone FreeZone’un kampanyasıyla, Freezone’lular Interrail biletlerini yüzde 20 indirimle aldı ve mükemmel bir PR çalışması yapıldı.

6) Netflix- İspanyolca PR Çalışması

Netflix’in Narcos dizisinin sahnelerini kullanarak İspanyolca dersi verdiği ödüllü PR çalışması.

7) Faroe Adaları PR Çalışması

8) Cheetos Müzesi

Fritolay’ın ödüllü Cheetos Müzesi isimli PR çalışması

9) Nusret Saltbae

Nusret, saltbae hareketinin dünya çapında gündeme gelmesi için ABD’li bir PR ajansıyla anlaştı. Kişisel PR harcamalarının tam 2 milyon doları aştığı söyleniyor.

10) THY Sosyal Medya Krizi

Türk Hava Yolları 2016 Mayıs ayında tarihinin en büyük sosyal medya krizlerinden birisi ile karşı karşıya kaldı. THY çalışanlarının grev kararı alması başlayan kriz  şirketin bu karara gösterdiği sert tepki ile daha da büyüdü. Bir de üstüne şirketin web sitesi Redhack tarafından hacklendi. THY yalnızca thyduyuru.com isimli bir web sitesi açmakla yetindi ve krizi yönetemedi, bu da başarısız bir PR çalışması olarak tarihe geçti.

11) Oreo Sosyal Medya PR Çalışmaları

12) P&G Anneler Günü PR Çalışması

aozssoy tarafından yayımlandı

Kim olduğumuzdan ziyade; düşüncelerimiz, hayallerimiz, hedeflerimiz, fikirlerimiz...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s