İnternet ve Sosyal Medya Terimleri

Adserver (Reklam Sunucusu)

Reklam sunucusu, bannerların yayınlanacakları web sitesindeki önceden belirlenmiş alana yerleştirilmelerini, görüntülenme ve tıklanma gibi analitik bilgilerin takibini sağlayan kullanıcı ara yüzüne sahip sunucudur.

Affiliate Marketing 

Affiliate Marketing, Satış Ortaklığı anlamına gelmektedir. Bu sistem, basit bir tabirle komisyonculuk olarak nitelendirilebilir. Satış Ortaklıkları dahilinde, internet üzerinde bir başkasının ürününü satması için bir yol oluşturur ve satış gerçekleştiğinde komisyonunuzu alırsınız.

Akıllı Linkler ( Intellitxt )

Akıllı link; web siteleri sayfalarında bulunan metinlerinde bazı kelimelerin parlatılarak link haline getirilmesidir.

AIDA: Attention/ Awareness, Interest, Desire, Action

Dikkat ve farkındalık, ilgi, istek, hareket olarak tanımlanan bu durum pazarlamada satın alma davranışının her bir adımını ifade ediyor. Tüketicinin satın alma noktasına kadar gösterdiği eğilimi bu ifade tanımlıyor.

API: Application Programming Interface

Uygulama Geliştirme Ara yüzü olarak da kullanılıyor. İstenilen herhangi bir platformda geliştirilen bir uygulamanın, kodları gizli kalacak şekilde yine farklı platformlarda, farklı programlar tarafından kullanılabilmesini sağlayan teknolojiye verilen isimdir.

Arama Motoru Pazarlama (SEM: Search Engine Marketing )

“Arama motoru pazarlama”; Google vb. arama motorları sonuç sayfaları üzerinde, açık arttırma sistemiyle “anahtar kelimeler” seçerek, ücretli reklam verme uygulamasıdır. Amacı, web sitenize arama motorlarından ziyaretçi çekerek, hizmet ve ürünlerinizi pazarlamaktır. Arama motoru pazarlamanın en önemli aracı, Google’ın sunduğu AdWords programıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO: Search Engine Optimization ) 

“Arama motoru optimizasyonu”; arama motorlarında ücretsiz / doğal sıralanma listelerinde üst sıralarda yer alabilmek için yapılan optimizasyon çalışmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu, pek çok yöntemden oluşur ve temel olarak web sitenizi optimize ettiğiniz anahtar sözcüklerle arama motorunun organik sonuçlarında üst sıralara taşıma tekniğidir.

Arama Motoru Dostu Web Sitesi ( Search Engine Friendly Website ) 

Arama motorlarının yazılımları tarafından kolaylıkla kaydedilen ( indekslenebilen ) web sitelerine “Arama Motoru Dostu Web Sitesi” denir. Arama Motoru Dostu site tasarım ve uygulaması hayli geniş çaplı ve profesyonel deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Averaj Sayfa Görüntülenme ( Pages Per Visit )

Her bir tekil ziyaretçinin, web sitesinde görüntülediği toplam sayfa adedine göre, bir ziyaretçinin sitede ortalama kaç sayfa gezdiğinin sayısıdır.

B2C: Business to Consumer

İşletmeden tüketiciye gerçekleşen ticaret şeklinin akronimidir. Amazon, Nike, Apple gibi şirketler dünyanın en önemli B2C firmaları arasında yer alır.

CPA: Cost Per Acqusition 

Kullanıcının, internet reklamına tıklayarak siteye geldiğinde reklam veren tarafından tanımlanmış “satın almayı” gerçekleştirmesinde alınan ücrettir. Satın alma, para transferleri gibi işlemler bu maliyet türüne dahildir.

CPM: Cost Per Mile -Thousand Impressions

Reklam verenin, görüntülenme başına ödeme yaptığı sistemdir. İnternet reklamı, kullanıcılar tarafından 1000 kez görüntülendiğinde, bu 1 ünite olarak sayılır ve reklam bu ünite üzerinden fiyatlandırılır.

CPC: Cost per Click

Tıklama başına ücretlendirme anlamına gelen bu kısaltma, bir web sitesine yerleştirilen reklamların kullanıcı tarafından her tıklandığında, reklam vereninin yayıncıya ne kadar ücret ödeyeceğini belirten, internet reklamcılığı fiyatlandırma türüdür.

CTA: Call to Action

Yönlendirme butonlarına verilen ismin akronimi olan bu kavram, web sitelerinde kullanıcıları farklı sayfalara yönlendiren tüm bağlantı (link) ve butonlar için kullanılır.

Dönüşüm ( Conversion ) 

Dönüşüm; herhangi bir internet reklamı aracılığıyla ( Banner, akıllı linkler, arama motoru reklamları vb. ) reklam verenin sitesine gelen ziyaretçinin, reklam veren tarafından belirlenen aktiviteyi gerçekleştirmesine denir. Bu aktivite; site üyeliği, bülten aboneliği, satın alma vb. aktiviteler olabilir.

Dönüşüm Oranı ( Conversion Rate ) 

Dönüşüm oranı; reklam veren tarafından önceden belirlenen aktiviteyi gerçekleştiren ziyaretçilerin, dış reklama tıklayarak siteye gelen tüm ziyaretçilere yüzdesel oranıdır. Toplam dönüşüm bölü (/) toplam ziyaretçi şeklinde hesaplanır.

Google Analytics

Google Analytics, web siteleri ile ilgili istatistiksel bilgilere hızlı ve kolayca ulaşımı sağlayan web site analiz yazılımıdır. Ayrıca, reklam kampanyalarının raporlarında gösterim ve tıklama dışında çok detaylı raporlara Google Analytics kullanarak ulaşabilmek mümkündür.

Online PR

Online PR, genel olarak web siteleri ve bloglar üzerinde “Haber İçeriklerinin” ( Advertorials ) yayınlanması ile uygulanan bir entegre reklam türüdür.

QR Code: Quick Response Barcode

Türkçede her ne kadar Kare Kod olarak bilinse de aslında anlamı Çabuk Tepki Verebilen Barkod anlamına gelir. Beyaz fon üzerinde siyah renkli şekillerden oluşan bu kod biçimi mobil araçlar için tasarlanmıştır ve bünyesinde çeşitli bilgiler taşıyabilir.

RSS: Rich Site Summary

Çoğunlukla içerik ve haber sağlayıcılarının tercih ettiği RSS, blog ve benzeri sitelerin başka sitelerin güncellemelerini takip edebilmesine ya da, kendi içeriklerini başka sitelere aktarmasına yarayan sistemin adıdır.

Sayfa Görüntülenme ( Page Views ) 

Web sitesi sayfalarının belirli bir zaman aralığında toplam görüntülenme sayısıdır.

Sosyal Medya Pazarlama ( SMM : Social Media Marketing )

“Sosyal Medya Pazarlama”, FacebookTwitterMyspace vb. sosyal medya üzerinde uygulanan ve sitenize ziyaretçi çekmek için yapılan pazarlama çalışmalarıdır.

Sosyal Medya Optimizasyon ( SMO : Social Media Optimization )

“Sosyal Medya Optimizasyonu” bir web sitesinin optimize edilerek ihtiva ettiği bilgilerin ve içeriği sosyal medya mecralarına ve kullanıcılarınca çevrimiçi topluluklara kolayca yayılmasını sağlamak işlemidir.

Tekil Ziyaretçiler ( Unique visitors )

Web sitesine bir veya daha fazla ziyarette bulunan her bir “gerçek kullanıcı” sayısıdır. Siteyi ziyaret eden her bir IP adresi bir tekil ziyaretçi sayılır.

Tıklanma ( Click Through ) 

Tıklanma; herhangi bir internet reklamının kullanıcılar tarafından tıklanmasına denir. Kullanıcı, reklama tıkladığında başka bir web sayfasına yönlendirilir.

Tıklanma Oranı ( CTR: Click Through Rate )

Tıklanma oranı; internet reklamını tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Toplam tıklanma bölü, toplam görüntülenme şeklinde hesaplanır.

UX: User Experience

Kullanıcı deneyimi olarak dilimize çevrilen bu kavram web sitelerinin kullanıcılar tarafından rahat kullanılması için göz önünde bulundurulan bütün değişkenleri kapsar. Bu değişkenler yazı boyutu, site tasarımı, CTA butonlarının yerleştirilmesi gibi pek çok kullanıcıyı ilgilendiren elemanları kapsar.

WOM: Word of Mouth

Kitlelerin bir ürün ya da olayı birbirlerine aktararak yaydığı durumu ifade eder. Bir ürünün ya da kampanyanın bu şekilde duyurulabiliyor olması pazarlama stratejisinin başarısını da belirler.

Twitter Terimleri

Twitter

Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tweet (İng. cıvıldama) adı verilen en fazla 140 karakterlik metinler yazma imkânı verir.

Tweet

Bir tweet 140 yazı karakterli mesaj demektir.

Feed

Ana sayfanızda gördüğünüz tweet akışı. Bu sizi takip eden kullanıcıların güncellemelerin den oluyor.

Handle

Kullanıcı adınız.

Bahsedilme (Mentions)

İnsanların, dikkatinizi çekmek için kullandıkları bir yöntemdir ve sizin etkinliğinizin bir ifadesidir.

Mention (@)

Bir tweette başka bir kullanıcının kullanıcı ismini refere ederek paylaşım yapmak. (@hanifeerciyas). Kullanıcılar @mention yapıldığında otomatikman bilgilendirilir. Bu kamusal alanda, diğer kullanıcılar ile tartışmalar yürütmenin bir yoludur. Normal kullanıcılarla iletişim kurmak, @mention almak için harika bir yoldur. (Sadece kişinin kullanıcı adından önce “@” işaretini kullanın. Özel isimleri @mention yaparak paylaştığınız tweetleriniz yeterince dikkat çekici ise, birden bire RT ve diyalogunuz artabilir.

Direkt Mesajlar

Sadece sizi takip edenlere Direkt Mesajlar gönderebilirsiniz. Sizi takip eden kişilerle direk iletişime geçebilirsiniz. Bu şekilde 140 karakter uzunluğa kadar özel mesaj atabilirsiniz. Twitter sayfasında sağ üste dişli çark simgesine tıklayınca açılan menüden ulaşabilirsiniz. Göndereceğiniz iletinin içeriğini yazdıktan sonra en üste göndereceğiniz kişi veya kişilerin isimlerinin bir veya birkaç harfini yazınca açılan menüden göndereceğiniz kişileri seçerek iletilerinizi gönderebilirsiniz.

Retweet (RT)

Bir başkasının tweetini tekrar paylaşmaktır. Ne kadar çok retweet, o kadar yüksek skor doğal olarak. Retweeting takip ettiğiniz bir kullanıcının ilginizi çeken bir tweetini kendi kullanıcılarına paylaşmanın en genel yöntemidir. İlgili bilgiler, retweet yöntemi ile viral olarak yayılır. Retweet yaparken unutulmaması gereken alıntı yapılarak ya da kaynak belirterek yapılmasıdır.

Hashtag (#)
Hashtag “#” işareti kullanılarak yapılır. Bir kelimenin başına “#” bu işaret eklenerek, bu bahsettiğiniz konunun konuşulmaya değer olduğunu ifade etmiş olursunuz.  Bir sohbet konusu belirlemek veya daha büyük bağlantılı tartışmaya katılmak için bir yoldur. Hashtag diğer kullanıcıların konulara göre sizin tweetlerinizi bulmalarını sağlayan bir aracıdır. Siz ayrıca, hashtag’ e tıklayarak, bahsi geçen tweetleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Hashtag kullandığınız içerikler arama sonuçlarında çıkar, çünkü twitter onları parça şeklinde ayrı tutar.Eğer hashtag yapılan bir kelimeye tıklarsanız onunla ilgili tüm tweetlere ulaşabilirsiniz.

Liste üyelikleri

Diğer kullanıcılar tarafından dahil edildiğiniz listeler, etkinlik alanınız konusunda veri sağlar.

Takipçi sayısı (Followers)

Takipçi sayısı, skor hesabında bir faktör de olsa, esasen bu grubun size olan katılımı dikkate alınır.

Cevap (Replies)

Size verilen cevaplar, sunduğunuz içeriğin değerini gösterir ve skora olumlu katkıda bulunur.

# ff Nedir

FollowFriday olan bu terimin Türkçe karşılığı Cuma günleri takipleşme anlamına gelir. #ff @xx diye bir twit görürseniz xx’i takip edin, takip edilmeye değer anlamı taşır.

TT (Trending Topic)

Belli konu başlıklarında en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren, popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir.

Favorilere Ekleme (fav)
Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı ve aralarında beğendiğiniz tweetlerini RT etmek yerine Favorilerinize ekleyebilirsiniz ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Tweet Vine

Twitter’ın bu yıl yayına aldığı 6 saniyelik kısa video hizmeti veren sosyal ağı Vine, yeni güncellemeyle gönderilerinde kişileri etiketleme (mention) özelliğidir.

Facebook Terimleri

Hesap ayarları

Temel hesap tercihlerini yönetmek için hesap ayarlarınızı kullanın. Adınızı veya e-posta bilgilerini düzenleyebilir, bildirim tercihlerinizi değiştirebilir, ek güvenlik özelliklerini açabilir ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz.

Yaptıklarının Dökümü

Yaptıklarının Dökümü, Facebook’ta paylaştığınız her şeyi gözden geçirmenizi ve yönetmenizi sağlayan bir araçtır. Yaptıklarının Dökümünü yalnızca siz görebilirsiniz.

Yönetici

Yöneticiler grup ve sayfalarda faaliyet oluşturan ve bunları yöneten kişilerdir.

Hedef kitle seçici

Hedef kitle seçiciniz, her içerik yayınladığınızda içeriğinizi kimlerin görebileceğini seçmenize imkan verir.

Kart

Kart, Facebook profilinizi (zaman tünelinizi), fotoğraflarınızı veya başka bir internet sitesindeki Sayfanızı paylaşmak için oluşturabileceğiniz bir kutudur.

Engelleyin 

Birisinin profilinizi görmesini, sizi arkadaş olarak eklemesini ve size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz. Engelleme, Facebook’un sizin belirli bir özelliği veya çok sayıda özelliği kullanmanızı geçici bir süre için engellediği, ancak hesabınıza hala erişebildiğiniz anlamına da gelebilir.

Sohbet

Sohbet çevrimiçi arkadaşlarınıza anlık mesajlar göndermenize olanak veren bir özelliktir.

Kapak fotoğrafı

Kapak fotoğrafınız, zaman tünelinizin en üstünde, profil resminizin hemen üzerinde yer alan büyük resimdir.

Krediler

Krediler, Facebook’un oyunlarla ve uygulamalarla etkileşimde bulunmak için kullanabileceğiniz sanal para birimidir.

Etkinlik

Etkinler buluşmalar düzenlemenize, davetlere yanıt vermenize ve arkadaşlarınızın neler yapmakta olduğundan haberdar olmanıza olanak veren bir özelliktir.

iPhoto için Facebook Aktarıcı 

iPhoto için Facebook Aktarıcı, Mac‘te fotoğraf ve fotoğraf albümü paylaşmanızı kolaylaştırması için indirebileceğiniz bir eklentidir.

Facebook Soruları

Facebook Soruları tavsiyeler almanıza, anketler yapmanıza ve arkadaşlarınızdan ve Facebook‘taki diğer kişilerden bilgi almanıza olanak tanıyan bir özelliktir.

Aile Emniyet Merkezi

İnternette güvende olmak için gerekli olan bilgi, araç ve kaynakları bulmak üzere Aile Emniyet Merkezini ziyaret edin.

Arkadaşınız

Arkadaşlar, Facebook’ta iletişimde ve paylaşımda bulunduğunuz kişilerdir.

Arkadaşlık sayfası

Bir arkadaşlık sayfası Facebook’ta iki arkadaş arasındaki arkadaşlık geçmişini gösterir. Deneyin: Bir arkadaşınızın profilini (zaman tünelini) ziyaret edin, sağ üst köşede dişli menüsünü açın ve Arkadaşlığınızı Gör’ü seçin.

Oyunlar ve uygulamalar

Facebook’ta kullandığınız oyunlar ve uygulamalar harici geliştiriciler tarafından Facebook Platformu’nda yaratılmıştır.

Grup

Gruplar, Facebook’ta paylaşımda ve iletişimde bulunan yakın arkadaş çevreleridir.

Anında kişiselleştirme 

Anında kişiselleştirme ziyaret ettiğinizde arkadaşlarınızı ve ilgi alanlarınızı da getirmenizi sağlayarak seçili birkaç internet sitesini daha kullanışlı hale getirir.

Beğen

Beğen’e tıklamak, olumlu görüş bildirmenin veya ilginizi çeken konularla ilişki kurmanın bir yoludur.

Bağlantı

Facebook’ta internetten bir bağlantı paylaşabilirsiniz.

Listeler

Listeler, Facebook’taki arkadaşlarınızı organize edebileceğiniz isteğe bağlı bir özelliktir.

Giriş onayları

Giriş onayları güvenlik ayarlarınızdan açabileceğiniz bir güvenlik özelliğidir. Giriş onaylarını açtığınızda, tanımlanmayan bir cihazdan Facebook hesabınıza erişmeye çalıştığınızda (örn: Facebook hesabınıza adını vermediğiniz veya kaydetmediğiniz bir bilgisayar veya cep telefonu) bir güvenlik kodu girmeniz istenecektir.

Giriş bildirimleri

Giriş bildirimleri güvenlik ayarlarınızdan açabileceğiniz bir güvenlik özelliğidir. Giriş bildirimlerini açtığınızda, yeni bir cihazdan hesabınıza her erişildiğinde size uyarı gönderilir.

Mesajlar

Mesajlar arkadaşların birbirlerine özel mesajlar göndermesi, sohbet etmesi, e-postalar ve mobil kısa mesajlar göndermesi için merkezi bir yerdir.

Mobil

Cep telefonunuzdan durumunuzu güncelleyebilir, Haber Kaynağı’na göz atabilir ve arkadaşlarınız profillerine (zaman tünellerine) bakabilirsiniz.

Mobil kısa mesajlar

Telefonunuzda bildirimleri kısa mesajla (SMS) alabilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Ağlar

Ağlar Facebook’ta okullarla veya işyerleriyle kurulan ilişkilerdir.

Haber kaynağı

Haber kaynağınız arkadaşlarınızdan ve takip ettiğiniz sayfalardan en son haberleri veren ve sürekli güncellenen, ana sayfanızdaki listedir.

Notlar

Notlar aklınızdakileri zengin formatta yayınlanmanıza olanak veren bir özelliktir.

Bildirimler

Bildirimler Facebook’taki hareketlerle ilgili e-posta, site veya cep telefonu güncellemeleridir.

Sayfa

Sayfalar işletmelere, markalara ve ünlülere Facebook’taki insanlarla iletişim kurma olanağı sağlar. Yöneticiler sayfalarını beğenen kişilere bilgi ve Haber Kaynağı güncellemeleri yayınlayabilir.

Fotoğraflar

Fotoğraflar görüntüler paylaşmanıza ve görüntülerde insanları etiketlemenize olanak sağlayan bir özelliktir.

Yerler

Yer bildiriminde bulunarak nerede olduğunuzu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yakınlardaki arkadaşlarınızı da bulabilirsiniz.

Dürt

Birisinin ilgisini çekmek veya merhaba demek için onu dürtebilirsiniz.

Gizlilik ayarları

Gizlilik ayarlarınız kimlerin size arkadaşlık isteği ve mesaj gönderebileceğinin seçimi gibi gizlilik tercihlerini yönetmenize imkan verir. Facebook’ta paylaşacağınız tüm diğer öğeler için, hedef kitle hakkını paylaşım sırasında seçebilirsiniz.

Profil

Profiliniz (zaman tüneliniz) Facebook‘ta sizinle ilgili her şeyin gözüktüğü yerdir. Daha fazla bilgi alın.

Profil resmi

Profil resminiz profilinizdeki (zaman tünelinizdeki) ana fotoğraftır. Profil resminiz yorumlarınızın ve Facebook’taki diğer faaliyetlerinizin yanında küçük resim olarak görünür.

Arama

Arama, Facebook’ta kişileri ve içerikleri bulmak için bir araçtır.

Sosyal eklentiler 

Sosyal eklentiler, diğer internet sitelerinin insanlara kişiselleştirilmiş ve sosyal deneyimler sunmak için kullanabileceği araçlardır. Sosyal eklentilerle etkileşimde bulunduğunuzda, Facebook’un dışındaki deneyimlerinizi Facebook’taki arkadaşlarınızla paylaşırsınız.

Abonelik 

Abonelik, arkadaş olmasanız bile ilgilendiğiniz kişilerden haberler alabilmenizi sağlayan bir özelliktir. Abone Ol düğmesi, görmek istediğiniz türdeki güncellemeleri alarak Haber Kaynağınızı düzenlemenizi sağlayan da bir yöntemdir .

Etiketleme

Etiketler durum güncellemeleri veya fotoğraflar gibi paylaştığınız şeylerde bir kişiye, sayfaya veya yere bağlantı verir. Örneğin, bir fotoğrafta kimlerin olduğunu söylemek için fotoğrafı veya bir şeyi kiminle yaptığınızı söylemek için bir durum güncellemesini etiketleyebilirsiniz.

Haber Bandı 

Ana sayfanızın sağ tarafında yer alan haber bandı, tüm arkadaşlarınızın hareketlerini gerçek zamanlı görmenizi sağlar.

Zaman tüneli

Zaman tüneli, sizin hikayenizi anlatan fotoğraflarınızın, haberlerinizin ve deneyimlerinizin bir derlemesidir.

Başlıca haber 

Başlıca haberleriniz Haber Kaynağınızı en son kontrol ettiğinizden bu yana yayınlanan ilginç bulacağınızı düşündüğümüz haberlerden oluşur. Bu haberler köşelerinde mavi bir işaretle gösterilir ve Haber Kaynağınızı son ziyaret ettiğinizden bu yana geçen süreye göre farklılık gösterebilir.

Otomatik tamamlama 

Otomatik tamamlama alanı bir şey aradığınızda görünen bir açılır menüdür. Daha hızlı bulmanız için aradığınız şeyi tahmin eder. Bir otomatik tamamlama alanında aradığınızı görürseniz, zaman kazanmak için ona tıklayın. Aradığınızı görmezseniz, Daha fazla sonuç gör’ü tıklayın. Arama hakkında daha fazla bilgi alın.

Duvar

Duvarınız, profilinizde sizin ve arkadaşlarınızın paylaşımda bulunabileceği alandır.

Video

Deneyimlerinizi paylaşmak için kısa videolar yükleyin.

Görüntülü arama

Görüntülü arama, arkadaşlarınızla yüz yüze konuşmasını sağlayan bir özelliktir.

Instagram Terimleri

  • GT: Geri takip anlamına gelir. Başka bir kullanıcının geri takip atması için bu kısaltma kullanılabilir.
  • UNF: ‘Unfollow’ kelimesinden gelir ve takipten çıkma anlamındadır. Kendi hesabınızda paylaşma şekli genellikle unf=unf gibi olabilir. Bu da takipçilerin bu hesabı takipten çıkması halinde bu hesabın da takipten çıkacağı anlamında kullanılır.
  • DM: ‘Direct message’ anlamındaki mesajlaşma sekmesidir. Instagram üzerinden mesajlaşmak için DM kullanılır. Kişi tarafından mesajlaşmak amacı ile kullanılan bu DM alanında takip edilmeyen kullanıcılar ayrı bir sekmede gösterilebilir.
  • Official: Ünlü kişilerin, devlet adamlarının, oyuncu ya da şarkıcı gibi sanatçıların hesaplarında official işareti görüntülenir. Bunun anlamı o hesapların resmî hesap olduğudur.
  • TBT: #tbt şeklinde kullanımı olan bu TBT kısaltması, ‘Throwback Thursday’ anlamına gelir. Kişiler bu etiketi eskiden çekilmiş olan fotoğraflarını paylaşırken kullanır.
  • TB: TBT ile aynı anlamdadır ve ‘Throwback’ kelimesinin kısaltılmış halidir.
  • SFS: Sıklıkla karşılaşılan SFS teriminin anlamı karşılıklı profil paylaşımı anlamına gelir. Karşılıklı şekilde profiller paylaşılır ve bu şekilde kolaylıkla kısa sürede daha çok takipçi kazanılabilir.
  • Stalk: Özellikle de gençlerin sıklıkla kullandığı bu terim, pek çok sosyal medya uygulaması içinde kullanılır ancak genellikle Instagram ile tanınır. Birini gizli bir şekilde izlemek ya da sosyal medya hesaplarını gizli şekilde takip etmek anlamına gelir. Farklı hesaplar ya da gerçek olmayan hesaplar sayesinde birini takip etmek şeklinde stalk yapılır.
  • Story: Farklı sosyal medya hesaplarından da bilineceği üzere 24 saat süreyle görüntülenebilen fotoğraf ve videolardır. Gizlenebilir ve istenildiği zaman kaldırılabilir. Eğer profile sabitlenmediyse storyler profilde görüntülenmez ve paylaşıldıktan 24 saat sonra yok olur.
  • Fake hesap: Gerçek olmayan yani sahte hesap anlamına gelen fake hesaplar, farklı ve tanınmayan insanların fotoğrafları ile ya da fotoğraf eklemeden açılan hesaplardır ve genellikle stalk için kullanılırlar. Bu hesaplar takipçi yükseltip farklı amaçlarla kullanmak için de açılabilir.

aozssoy tarafından yayımlandı

Kim olduğumuzdan ziyade; düşüncelerimiz, hayallerimiz, hedeflerimiz, fikirlerimiz...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s