Influencer marketing nedir?

E-ticaret tüketicilerinin alışveriş alışkanlıklarının büyük oranda değiştiği şu dönemde, özellikle son iki yılın gündem maddesi haline gelen kavramlardan biri; Influencers. Gelin önce Influencer nedir, Influencer Marketing ne demek bunlardan bahsedelim.

Influencer kısa tanımıyla Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilere deniyor. Son dönemlerde sosyal medyanın hızla günlük hayatımıza girmesi ve alışveriş alışkanlıklarımızdaki yenilikler sosyal medya fenomenlerinin de hızla artmasına neden oldu. Sosyal medya, tüketicilerin karar verme aşamasına doğruda etki eder bir hale geldi. Sosyal medya reklamları ile tüketiciler kısır bir döngünün içine girerken, diğer yandan bloggerlar veya sosyal medyada belirli bir takipçi sayısına ulaşmayı başlamış kişiler ürün tanıtımları ile karar verme aşamalarına etki ediyor. Buna da aslında özetle Influencer Marketing diyoruz. Influencer Marketing uzun süredir farklı kanallar üzerinde, farklı şekillerde yapılıyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Twitter üzerinden sıkça yürütülen çalışmalar, yerini Instagram’a bıraktı diyebiliriz. Instagram’da reklam verme, Instagram’da sponsorlu reklam çıkmak ya da fenomenler aracılığıyla reklam vermek bir hayli revaçta. Influencer Marketing hakkında merak edilenleri birkaç soru başlığı altında toplayalım.

Influencer Marketing neye yarar?

Influencer Marketing çalışmaları firmanızın uzun vadede gelirini arttırırken, bilinirliğine de olumlu katkı sağlar. Hedef kitlenizi geliştirmenizi kolaylaştırır. Böylelikle marka tanınırlığınız artar ve etkileşiminiz yüksek olur. Influencer Marketing çalışmaları ile daha önce ulaşamadığınız ya da etkileşim sağlayamadığınız hedef kitlelerine ulaşabilir ve fikirlerini değiştirmelerini sağlayabilirsiniz. Aslında Influencer Marketing için modern pazarlama modeli diyebiliriz.

Influencer Marketing nerelerde yapılır?

Özellikle sosyal medyada kullanılan Influencer Marketing’in etkileşim alanlarından biri Youtube’dur. Çekilen video ile ürünün tüm özellikleri aktarılır, detaylıca verilir. Fakat uzun video hazırlamanıza gerek olmayan durumlarda Twitter, Bloglar, Instagram gibi sosyal medya kanallarında da strateji geliştirilebilir. Influencer Marketing, daha çok hedef kitlenizin bulunduğu platformlarda yapılırsa amacına ulaşır. Diğer bir deyişle sadık kitleniz neredeyse, etkileşiminiz orada daha yüksek olur.

Influencer Marketing yaparken nelere dikkat edilmeli?

Influencer Marketing kampanyasının başarılı olması için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bunlardan ilki tanıtımı yapacak olan hesaplar, ikincisi reklam içeriği, üçüncüsü ise reklam verilen sosyal medya platformu. Reklamı yapacak kişinin takipçi sayısına aldanmamak lazım. Ucuza takipçi satın almanın revaçta olduğu bir dönemdeyiz malum. Bu nedenle fenomenin Instagram hesabındaki kişilerin, beğenilerin ve yorumların organik olması önemli. Yumurta profillerden oluşan takipçiler, paranızın boşa gideceği anlamını taşır çünkü. Bir diğer konu reklamın içeriği. Influencer reklamlarda ürünü izleyiciyi sıkarak aktarmak, tam tersi etki yaratacaktır. Reklam içeriğinin daha az reklam kokması, tavsiyeler üzerinden sinopsis hazırlanması daha mantıklı olacaktır. Unutulmamalıdır ki burada asıl amaç güven kazanmaktır. Güven ile birlikte satış oranları da artacaktır. İçerik pazarlaması nasıl yapılır, içerik pazarlamasında nelere dikkat etmek gerekir, içerik pazarlama teknikleri vb. gibi konular başlıca gündem maddesi olmalı diğer bir deyişle… Ürünün yapısı, karakteri, kullanım alanı ve hedef kitlesi kadar platformu da önemli. Ürünün seslendiği platformdan, potansiyel müşterilerinize ulaşmanızın ve yaptığınız etkileşimle yayılarak büyümenizin size uzun vadede getirisi çok olacaktır.

aozssoy tarafından yayımlandı

Kim olduğumuzdan ziyade; düşüncelerimiz, hayallerimiz, hedeflerimiz, fikirlerimiz...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s